Slavnou bračskou kamenickou školu vystudoval první Čech

České ručičky jsou stále zlaté a řemeslo má budoucnost. Dokazuje to první Čech, který vystudoval kamenickou školu Klesarska v městečku Pučišca na ostrově Brač. Kamenické řemeslo, které si zakládá na původní technice opracování i nástrojích, se na škole vyučuje již přes 100 let. Škola vychovává mladé kameníky, kteří udržují tradice a věhlas bračského mramoru na světové úrovni. U zrodu školy stál tenkrát také Čech, kamenický mistr Emil Ruml. Až doposud se na škole ale žádný Čech nevyučil.

Prvním takovým je mladý Josef. Jako dítě jezdil s rodinou do Chorvatska na dovolenou a do kamene se tak zamiloval, že se rozhodl s ním spojit svůj další život. Bez precizní znalosti jazyka, ale s touhou s kamenem pracovat se do školy přihlásil. Studium bylo náročné, ale talent a píle dovedly po čtyřech letech Josefa k dokončení studií. Nyní má svou vlastní dílnu a pracuje především na designu interiérů na zakázku. 

O jeho příběhu se dočtete zde.

 

Ze slavného mramoru jsou paláce, ale i bytové doplňky

Samotná těžba i zpracování bračského mramoru se na ostrově váže hluboko do minulosti. Již za dob antiky se z věhlasného mramoru stavěly paláce a mistři sochaři z něj tvořili svá díla. Jsou z něj postavené katedrály v Šibeniku a Trogiru, veřejné budovy ve Splitu, Bílý dům ve Washingtonu nebo třeba parlament ve Vídni. Zdobí i některé benátské paláce. U nás jej máme možnost vidět v pražském hotelu Panorama.  

V dnešní době ale mramor již zdaleka není jen výsadou bohatých. V Čechách jsou z bračského mramoru dostupné především bytové doplňky. Prošly také rukama místních mistrů kameníků, kteří je ručním tradičním opracováním dovádí k dokonalosti. I vy tak můžete mít doma kousek slavného mramoru, kvalitního přírodního materiálu, ve kterém se skrývá kus poctivé ruční práce. Každý kus je navíc díky své unikátní kresbě originál.  

 

Vyberete si designové nástěnné hodiny, bytové doplňky či praktické kousky do kuchyně

 

 

Zpět do obchodu