Náš příběh

Vše to začalo jednoho léta v chorvatském městečku PodgoraStředomořský teplý vzduch, žhnoucí slunce, nekonečné oblázkové pláže se stíny borovic, vinné plantáže, skaliska, na kterých se drží prastaré kmeny olivovníků a pestrobarevné západy slunce nad mořem mně naprosto učarovaly. Milovala jsem večerní procházky po promenádě malého městečka "pod horou", pozorovala tamní ruch. S oblibou jsem klábosila s místními trhovci, ochutnávala jejich dobroty - víno, olivy, med, pršut... Všude voňavá levandule a rozmanité kamenné výrobky, které svým tvarem a slonovinovou barvou připomínaly slunné kamínkové pláže a vzdouvající se hory nad třpytivým mořem. A jednoho večera mi hlavou bleskla myšlenka, že chci o tomto kameni vědět víc. Místní prodejce mi s nadšením vyprávěl, že jde o slavný bračský mramor, který se těží na protějším ostrově a využívá se již po tisíciletí ke stavbám i k dekoraci.

Musela jsem tedy příběh kamene hlouběji prozkoumat... 

 

    IMG_20190908_091940     IMG_20190825_165811      IMG_20190721_204423

Ostrov Brač - mramorové srdce Dalmácie

Brač je svou rozlohou necelých 400 km² největším ostrovem Dalmácie a třetím největším jadranským ostrovem vůbec. Jeho hospodářství stojí nejen na turismu, ale právě na těžbě bračského mramoru. Ten byl proslulý již v době antiky, kdy jej mistři užívali nejen pro sochání, ale také jako stavební kámen. Byl z něj vybudován například Diokleciánův palác ve Splitu, vídeňský a budapešťský parlament či Bílý dům ve Washingtonu. Na ostrově se mramor dosud užívá ke stavbě, ale pro své vlastnosti a krásu i k výrobě různých drobných okrasných i užitných předmětů, jako jsou hmoždíře, cukřenky, vázy, svícny, šperkovnice, ale i originální nástěnné hodiny.

No řekněte, nechtěli byste mít taky kousek takového pokladu doma?

 

Chorvatský mramor

Napsala jsem tedy do jedné rodinné firmy, která se opracováním kamene zabývá. Slovo dalo slovo a vydala jsem se trajektem z Makarské do nedalekého Sumartinu. V přístavu mě přivítala Željka, kamenosochařka a majitelka dílny, která mě provezla ostrovem. Ukázala mi lomy, kde se mramor těží a městečko Pučišća. To leží na severovýchodě ostrova schované v hluboké zátoce s křišťálově čistým mořem. Místní kamenická škola vychovává desítky budoucích mistrů kamene, kteří se učí zpracovávat svůj bračský klenot tradičním způsobem. Je jednou ze tří evropských škol, kde se využívají k opracování tradiční nástroje a technika z období renesance. Když procházíme učebnami, vzpomíná na školu s respektem i notnou dávkou sentimentu.

A ve mě klíčí potřeba tohle umění i těžkou dřinu sochařů ukázat světu. 

 

26805364_1846671255345334_8519665424071792135_n     IMG_20190912_121118     IMG_20190912_120256

 

Hodnota mramoru -  tradice, ruční výroba i moderní techniky

Při cestě do rodinné kamenické dílny jsem si podél cest nemohla nevšimnout jakýchsi ledabyle poskládaných kamenných zídek. Na otázku, co to je, mi Željka odpověděla: "Po celá staletí zde pastýři a dělníci podél cest shromažďovali kámen, aby vyčistili krasovou zeminu a proměnili ji v ornou půdu. Byl to nekonečný boj s matkou přírodou o přežití. Podle odhadů je zde asi 7 milionů m³ horniny, což je zhruba tolik jako mají egyptské pyramidy. Již odpradávna jsme zde vedli s kamenem boj, ale zároveň k němu cítili i hlubokou lásku. Vždyť proč jinak by jej používali nejen ke stavbám domů a chrámů, ale i k umění? Kámen je věčný, odolá zubu času i lidské nedbalosti. I já s ním dennodenně bojuji a přesto ho miluju. Je to dřina, ale výsledek stojí za to!"

Pro obyvatele ostrova je kámen doslova srdeční záležitost.

Venku před dílnou stály palety s předem nařezanými kusy kamene. Všechny si Željka osobně a pečlivě pro výrobu vybírá v místním lomu. Poté mě provedla dílnou, kde zruční řemeslníci opracovávali kusy hrubého kamene, jiní jej frézovali či leštili, paní v šátku jako Popelka přebírala drobné korálky na bižuterii. A ten všudypřítomný bílý prach! Pro výrobu řezaných věcí mají v dílně moderní CNC stroj, prý kvůli přesnosti. Všechny výrobky procházejí dále rukama místních řemeslníků, kompletují se, či dopracovávají. Následuji ji do skladu, kde na policích majestátně stojí hotová díla. Prohlížím si je, osahávám jemnou strukturu, těžkám je.

A čím dál tím víc je mi jasné, že chci tuhle krásu přivést domů do Čech a nejenom sem.

 

1    2    3

 

Bračský mramor - krása i užitek

Teď i vy můžete mít doma originální kousek mramorového srdce Dalmácie. Ať už pro ozdobu vašeho domova, k užitku, či jako vzpomínku na vaši dovolenou v Chorvatsku, blankytný Jadran, kamínkové pláže, žhnoucí slunce a stíny borovic.

Přivezeme vám kousek středomořské atmosféry a mramorového srdce Chorvatska až domů. 

 

Co si z mramoru můžete vybrat?

Luxusní nástěnné hodiny

Originální bytové doplňky a dekorace

Mramor do vaší kuchyně

 

 

Naše hodnoty

  • Dbáme na kvalitní materiál šetrně získávaný z přírody ostrova Brač

  • Ruční výroba mistrů řemesla dle tradičních postupů a technik

  • Užitný a originální design dle lokálních tradic

  • Ekologický přístup k dopravě i balení zboží

  • Podporujeme lokální producenty a jejich umění šíříme za hranice

 

 

 

  Vítejte ve světě 

 logo-natural-color

 

  Magdaléna Doležalová,

  majitelka a mramorový fanda 

 

 

 

Zpět do obchodu